Projektový den Jiří z Poděbrad
Na nižším gymnáziu jsme si připomněli 550. výročí úmrtí krále Jiřího z Poděbrad.
Myšlenka vznikla již na jaře, kdy jsme vypracovali a vyplnili anketu Jiří z Poděbrad, aneb co o něm dnes vlastně víme? Chtěli jsme totiž vědět, jak je na tom český národ s povědomím o tomto slavném českém králi dnes. Poté, co na anketní otázky odpověděla většina žáků nižšího gymnázia, přidaly se i další ročníky a zároveň byl formulář předán volně k distribuci. Začal žít svým vlastním životem, až počet získaných vyplněných formulářů dosáhl čísla 345! Respondenti odpovídali anonymně v průběhu jara, léta a začátku podzimu na 23 otázek. Úkolem bylo odpovídat bezprostředně, nehledat správné odpovědi ani na internetu, ani v encyklopediích. Pokud si respondent nevěděl rady, měl odpověď odhadnout podle toho, co se mu zdálo nejpravděpodobnější. Otázky zahrnovaly historická data, rodinné vztahy a údaje, vzhled a vyobrazení krále Jiřího. Nezapomněli jsme připomenout Jiřího mírové snahy o sjednocení křesťanské Evropy. Výsledné průměrné skóre bylo 10.3 z celkových 20 (ne všechny odpovědi byly bodované).
To, kde najdou jezdeckou sochu krále Jiřího, věděli respondenti dobře .
Poznat Karla IV., Ladislava Pohrobka a Krále Jiřího už bylo horší (v Ladislavovi nejeden respondent identifikoval ženu).
Kdo si chce anketu vyzkoušet, není nic snadnějšího – je stále k dispozici na tomto odkazu zde.
Výsledky naší ankety však nebyly tím jediným, co bylo na programu projektového dne, jenž poctil návštěvou i sám král Jiří se svou chotí v podání Karla Lhotského a Blanky Melíškové (jinak vyučujících matematiky a tělesné výchovy). Ti se zájmem sledovali vystoupení se zpěvem, hrou na hudební nástroje a středověkými tanci secvičenými během hodin hudební výchovy s Barborou Hercikovou, prokládané čtením článků návrhu Mírové smlouvy krále Jiřího připraveným během hodin českého jazyka s Dagmar Lukavcovou a dokumentem České televize. Stejně královsky se určitě bavili i účastníci projektového dne, kteří navíc se zájmem pracovali na zadaných úkolech.
Petr Hercik, učitel, organizátor projektu
Fotogalerie projektu zde.