Záložka do knihy spojuje školy, 2022

O projektu:

Národný inštitút vzdelávania a mládeže a Knihovna Jiřího Mahena v Brně vyhlásily k Mezinárodnímu měsíci školních knihoven 2022 13. ročník česko-slovenského projektu pro základní školy a osmiletá gymnázia Záložka do knihy spojuje školy. Téma letošního ročníku je „Můj literární příběh čeká na Tvé přečtení“.

Naší partnerskou školou, se kterou si naši studenti vyměňují vlastnoručně vyrobené záložky do knih, je Gymnázium Varšavská cesta 1 v Žilině Domov - Gymnázium Varšavská (gvarza.sk).

Do projektu se přihlásilo 1 038 škol s celkovým počtem 119 813 žáků, a to z České republiky 380 škol s celkovým počtem 36 149 žáků a ze Slovenské republiky 658 škol s celkovým počtem 83 664 žáků.

Cíl projektu:

Cílem projektu je navázání kontaktů mezi českými a slovenskými základními školami a osmiletými gymnázii a podpora čtenářství prostřednictvím výměny záložek do knih. Na tomto projektu se podíleli všichni žáci primy, sekundy a tercie.

Více informací o projektu na Záložka do knihy spojuje školy | Knihovna Jiřího Mahena v Brně (kjm.cz)

REALIZACE PROJEKTU VE ŠKOLE:

Projekt byl realizován ve fázích:

Září 2022 – Literární příprava – Žáci v hodinách českého jazyka psali různá vyprávění, snažili se vytvořit příběhy např. na téma Příběh pro mého kamaráda, Kde se čte? či Zakousni se do knihy – myší příběh. Učili se napsat příběh v určeném rozsahu, podle vlastní osnovy, s danou zápletkou, na základě volné fantazie, s vtipem, příběhy detektivní, hororové či sci-fi.

První polovina říjen 2022 – Výtvarná dílna – Žáci výtvarně zpracovávali své příběhy na záložky a svůj vybraný příběh také na záložky přepisovali.

Druhá polovina října 2022 – Žáci na závěr napsali krátké vzkazy a průvodní dopisy svým potencionálním novým kamarádům na Slovensku, předali jim své kontakty a těší se na navázání nových přátelství.

Pedagogické zajištění:

Mgr. Barbora Herciková